حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

شناخت و نگهداری از ماهی اسکار

ماهی اسکار از معروف ترین نوع ماهی آب شیرین به شمار می رود که از خانواده سیچلاید Chichlidae می باشد. اگر شما قصد نگهداری و خرید ماهی اسکار را دارید باید اطلاعات کاملی را راجع به آنها بدانید.

تا ده یا پانزده سال گذشته خرید ماهی و نگهداری از آن محدود به ماهی قرمز سفره هفت‌سین بود. اینکه در خانه‌ای آکواریوم باشد و ماهی‌هایی با رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف در آن شنا و عرض اندام کنند به اصطلاح امروزی‌ها «لاکچری» بود. اما مثل همیشه با گذشت زمان حس خوب نگهداری از موجودات زنده در خانه‌ها افزایش پیدا کرد و افراد بیشتری جذب این موضوع شدند.

از آنجایی که نگهداری ماهی و خانه‌ی آن‌ها یعنی آکواریوم وقت و هزینه‌ی زیادی نمی‌خواست و از نظر شرعی هم مشکلی نداشت، عده‌ی زیادی به فکر خرید یک ویترین آبی افتادند و ماهی‌ها را یا بر اساس شناخت و علم به آن‌ها و یا کاملا سلیقه‌ای و از روی قشنگی انتخاب می‌کردند و می‌خریدند. انواع فراوانی از ماهی‌های آکواریومی یا اسم درست آن‌ها ماهی‌های زینتی وجود دارند که هر کدام ویژگی‌ها، نحوه‌ی زندگی، تولید مثل و تغذیه متفاوت دارند.

آشنایی با این موارد شما را در خرید و نگهداری از ماهی‌های زینتی یاری می‌کند. ماهی اسکار یکی از ماهی‌های زیبا و کمی خشن است که در کشور ما طرفداران زیادی دارد و همه آکواریوم‌ فروشی ها این ماهی خوش خط و خال را می‌شناسند. در ادامه بیشتر درباره ماهی زینتی گوشتخوار اسکار با شما صحبت می‌کنیم.

اسکار؛ کوچولوی خشن دوست‌داشتنی

برای شروع بهتر است هویت و شناسنامه آن را برایتان بگوییم. نام علمی این ماهی Astronotus ocellatus است. طول استاندارد آن معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر است و وزنش به حدود ۲ کیلو می‌رسد. این ماهی در هنگام خرید معمولا کوچک است ولی گول ریز بودن آن را نخورید و حواستان به اندازه آکواریوم تان باشد.

 

ماهی اسکار

 

این ماهی در دوران جوانی می‌تواند تا ۲٫۵ سانتی‌متر در ماه رشد کند. خواستگاهش رودخانه‌های تایوان و چین است؛ البته یک نوع از این ماهی باله‌های بلندی دارد که در رودخانه‌ی آمازون و در کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، کلمبیا، پرو، پاراگوئه و ونزوئلا یافت می‌شود.

بعضی از جذابیت‌های ماهی oscar این است که بسیار باهوش است، می‌تواند مثل یک موجود خبیث در آب‌ها حیله‌های زیادی سر هم کند و خیلی زود کسی که به آن‌ها غذا می‌دهد را شناسایی می‌کند و مانند سگ‌ها می‌تواند تربیت و به اصطلاح دستی شود و فقط از دست شما غذا بخورد.

جالب است بدانید که ماهیان اسکار همانند سگ ها تا ۱۵ سال می توانند عمر کنند. پیرترین ماهی اسکار که تا به امروز دیده شده ۲۱ سال سن دارد. البته ناگفته نماند که طول عمر ماهی اسکار آکواریومی به نحوه نگهداری و مراقبت از آنها بستگی دارد.

به خاطر خلق و خو و مدل زندگی، به ماهی‌های اسکار، بدسرشت می‌گویند؛ چرا که تقریبا هر چیزی که در آکواریوم اندازه‌ی دهن آن‌ها باشد را می‌بلعند، پس در خرید ماهی‌های دیگر دقت کنید؛ چرا که ماهی‌های کوچک‌تر برای ماهی اسکار یا ماهی اسکار سلطنتی یک لقمه چرب و نرم هستند. ماهی اسکار قلمرو طلب است و در زمان جفت‌گیری هم تا حد زیادی پرخاشگری دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های بامزه و البته شاید اعصاب خورد کن ماهی باهوش اسکار این است که اگه دکوراسیون آکواریوم اش را دوست نداشته باشد همه چیز را به هم می‌ریزد و حتی دیده شده اشیا پلاستیکی که به نظر ایشان بی‌ارزش است از آکواریوم به بیرون پرت می‌کند. پس اگر روزی از سر کار یا مسافرت به خانه برگشتید و با بازار شام روبرو شدید، تعجب نکنید، ماهی عزیزتان خانه‌تکانی کرده است!

حالا که با کلیات این گونه مشهور از ماهی‌های زینتی آشنا شدید، شما را با جزئیات زندگی او آشنا می‌کنیم.

انواع ماهی اسکار: من نژادهای مختلفی دارم

ماهی اسکار یکی از ماهی های زیبا و محبوب در کشور ایران است. این ماهی دارای گونه های مختلفی که در بازار آکواریوم حتما آنها را دیده اید. در اینجا انواع ماهی های اسکار را باهم می بینم و در موردشان صحبت می کنیم.

 

ماهی اسکار سلطنتی

 

ماهی اسکار سلطنتی: من معروف ترین نژاد ماهی اسکار هستم که به نام های معروف اسکار ببری، اسکار مخملی یا اسکار سلطنتی من را صدا می زنند. من با ابهت ترین، جذاب ترین و پرطرفدار ترین ماهی اسکار سلطنتی برای آکواریم آب شیرین هستم که ظاهری زیبا و لاکچری دارم.

ماهی اسکار تایگر: از رایج ترین نوع ماهیان اسکار هستم که در بازار آکواریم ایران به وفور یافت می شوم.  رنگ پوست من تیره که راه راه های پرتقالی و قرمز رنگ بدنم من را زیبا کرده است. در کنار دم و باله هایم حلقه های به شکل چشم می بینید که خیلی ها به خاطر همین خصوصیات ظاهری ام دوستم دارند.

ماهی اسکار مسی: من ماهی کمیابی هستم. تفاوت اصلی من با تایگر اسکار این است که بدن من را رنگ های قرمز، پرتغالی یا مسی را نسبت به تایگر پوشانده است. رنگ پایه پوست بدنم سیاه یا سبز بسیار تیره است که حلقه های چشمی در قسمت باله و دم خیلی کم به چشم می خورد.

ماهی اسکار معمولی، اسکار دورگه یا وحشی: من ماهی اسکار دورگه هستم که به دلیل تکثیر در بین گونه های مختلف اسکار ظاهری معمولی و وحشی دارم. در طبیعت اتفاقات تکثیر گونه های مختلف به طور رایج اتفاق می افتد به همین دلیل نام من را اسکار وحشی انتخاب کردند.

ماهی اسکار آلبینو تایگر: من ماهی اسکار سفید پوستی هستم که رنگ زرد روشن و نورانی دارم و من را البینو صدا می زنند. به دلیل رنگ متفاوت بدن که به کلی زرد رنگ است یا به رنگ سفید با رگه های قرمز تا پرتغالی هستم در بین ماهی های دیگر خودنمایی می کنم. من ماهی بسیار پرجنب و جوش اما کمی آرام تر هستم. نشانه بارز من داشتن چشم هایی به رنگ صورتی تا نارنجی و دم تیره است.

ماهی اسکار آلبینو مسی: من از لحاظ ظاهری و خلق و خو شبیه البینو تایگر اسکار هستم. تنها تفاوت من این است که بیشتر بدن من به جای راه راه به رنگ پرتقالی یا مسی پوشیده شده و رگه های قرمز رنگ ندارم.

ماهی اسکار لوتینو تایگر: من بسیار شبیه به البینو هستم و یک آدم معمولی با یک نگاه ظاهری نمی تواند من را تشخیص دهد. تنها فرق من با البینو داشتن باله ها و دم تیره رنگی است.

ماهی اسکار لوتینو مسی: من شبیه به ماهی اسکار مسی و آلبینو مسی هستم.

ماهی اسکار لیمویی: من ماهی اسکار فوق العاده کمیابی هستم. رنگ بدن من لیمویی خوش رنگ  و خورشیدی رنگ است به همین خاطر من را به اسم اسکار لیمویی یا خورشیدی می شناسند.

ماهی اسکار طلایی: در قسمت هایی از بدن من بیشتر در قسمت باله هایم رنگ طلایی وجود دارد، به همین خاطر من را اسکار طلایی می نامند.

ماهی اسکار قرمز خونی: من یک اسکار کمیاب و بسیار زیبا هستم. به خاطر رنگ خاص قرمز بدنم به نام های  اسکار قرمز خونی یا اسکار ویژه یا سوپر رد اسکار معروف هستم.

ماهی اسکار بلوبری: من اسکار بلوبری یا زغال اخته خوشگل و زیبایی هستم. در بازار آکواریوم اسم من اسکارهای رنگارنگ است که به اسکار های رنگ شده (Dyed Oscars) معروف هستم.

ماهی اسکار باله بلند: از لحاظ ظاهری من دارای بله ها و دم بلندی هستم که در بین گونه های تایگر، معمولی ، آلبینو و … زندگی می کنم.

ماهی اسکار بالونی یا اسکار کوتوله: به من اسکار فشرده شده یا چاق می گویند به همین دلیل به اسکار بالونی یا کوتوله معروف هستم. من در بین نژادهای معمولی تا تایگر ، البینو و … وجود دارم.

جنسیت ماهی اسکار؛ من را بشناس!

جنسیت ماهی‌های اسکار را به راحتی می‌توان از ظاهرشان تشخیص داد. اسکارهای نر، دارای آلت تناسلی شبیه به نوک قلم نی و به شکل دوک است، روی سر آن‌ها قوسی بلند دیده می‌شود و برعکس تصور همه، لب‌های پهن و ضخیمی دارد و دهانش بزرگ است. از اسکار ماده بگوییم که آلت تناسلی‌اش شبیه به تخم‌هایی که می‌ریزد و لبه‌ی آن گرد است. قوس روی سرش از اسکار نر کمتر است و لب‌هایی باریک و دهانی کوچک‌تر دارد.

 

جنسیت ماهی اسکار

 

پس با توجه به توضیحات گفته شده در بالا تشخیص جنسیت ماهی اسکار به طور خلاصه:

طرز تشخیص جنسیت ماهی نر:

۱- نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.
۲- قوز روی سر ستبر و بلندتر است.
۳- لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

طرز تشخیص جنسیت ماهی ماده:

۱- نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.
۲- قوز روی سر کوتاه تر است.
۳- لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان آن کوچکتر است.

نگهداری از ماهی اسکار؛ چطور باید از من نگهداری و مراقبت کنید؟

برای مراقبت و نگهداری از نژادهای مختلف ماهیان اسکار باید زمان و توجه زیادی را بگذارید. اما خوب واقعا وارد شدن به دنیای ماهی ها بسیار جذاب و شیرین است. اگر شما عاشق ماهی های اسکار هستید پس باید بدانید که چطور از آنها مراقبت نمایید.

ماهی اسکار در آب شیرین زندگی می کند و باید شرایطی را طبق موارد زیر در آکواریوم برایشان ایجاد کنید:

  • آب گرم و تمیزی با دمای بین ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتیگراد را به همراه بخاری آب مناسب فراهم کنید.
  • آکواریومی بزرگ با گنجایش حداقل ۱۵۰ لیتر با آب تمیز و سالم نیاز دارند.
  • در PH=5/7 و میزان سختی آب بین ۱۰ تا ۱۵ درجه از آنها مراقبت کنید.
  • برای تمیز ماندن آب آکواریوم از فیلتراسیون های مناسب استفاده کنید. (زیرا ماهی های اسکار خیلی زود آب آکواریوم را کثیف می کنند و آب باقی مانده برای ما سمی است.)

توجه کنید: اگر دما بیشتر از ۲۸ درجه سانتیگراد باشد باعث جلوگیری از تخم ریزی ماهی اسکار می شود.

تغذیه ماهی اسکار: غذاهایی که من دوست دارم بخورم

ماهیان اسکار به صورت طبیعی گوشتخوار هستند و تقریبا همه چیز می خورند. آنها هر چیزی اعم از ماهی های زنده، حشرات، خرچنگ، کرم خاکی و … تغذیه می کنند. اما بهتر است مقدار کافی پروتئین در وعده غذایی برایشان آماده کنید.

 

تغذیه ماهی اسکار

 

بدن ماهی اسکار به ویتامین c نیاز دارد بنابراین به مقدار خیلی کم در کنار غذایشان به آنها تکه های کوچکی از میوه بدهید. برای اینکه روده های آنها به خوبی کار کند حتما از گیاهان و جلبک های دریایی استفاده کنید.

اسکارها ماهی های بزرگ تر از دهانشان را به هیچ وجه نمی خوردند اما ممکن است برای حفظ قلمروشان به ماهی های بزرگ تر حمله کنند. یادتان باشد اصلا کت فیش ها و اسکارها را در کنار هم قرار ندهید. زیرا ماهی اسکار معمولا به کت فیش ها حمله می کند و به آنها آسیب می زند.

توجه: اگر به ماهی های اسکار زیاد گوشت گاو و گوسفند بدهید بیماری هایی مثل انگل داخلی و کبد چرب می گیرند. درضمن برای تغذیه اسکارها از دادن ماهی کوچکی مثل گلدفیش ها خودداری کنید.

پس برای تغذیه ماهی های اسکار بهتر است از حشرات، سخت پوستان کوچک و غذاهای مکمل آماده  استفاده کنید.

تولیدمثل ماهی اسکار: من برای رشد و تکثیر خودم این شرایط را می خواهم

زمانی که ماهی های اسکار حداقل به سن ۱۸ ماهگی و حداقل به اندازه ۱۵ الب ۲۰ سانتیمتر رشد کرده باشند شرایط جفت گیری را دارند. ماهی اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. یکی از علائم نشان دهنده تخم ریزی ماهی اسکار این است که معمولا بین تخته سنگ ها شروع به تمیز کردن و ایجاد حفره می کنند.

تخم های ماهی اسکار از لحاظ ظاهری گرد و قهوه ای رنگ هستند که هر کدام تقریبا اندازه یک عدد ماش می باشند که از چسبندگی خاصی برخوردارند. بهتر به هنگام تخم ریزی اسکار، در کف آکواریوم تخت سنگ صافی از جنس مرمریت یا گرانیت قرار دهید که تخم ها از بین نروند. اگر سنگ های گچی یا آهکی در داخل آکواریوم قرار دهید باعث فساد تخمها می شود.

باید فضای آکواریوم را از لحاظ اکسیژن کافی، نورکافی تمیز و مرتب کنید و بهترین غذاها را هر روز برایشان آماده کنید. به هنگام جفت گفیری اسکارهای جفت شده بهتر که در یک آکواریوم تنها کنار هم قرار بگیرند. در این شرایط آنها سنگ کف آکواریوم را برای تخم ریزی انتخاب و شروع به تمیز کردن آن می کنند.

تخم ریزی ماهی اسکار: در هنگام تخم ریزی برای من باید چیکار کنید

ماهی اسکار نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند.

لحظات تخم ریزی از زمانی که اسکار نر و ماده به روی سنگ می روند و آن را تمیز می کنند شروع می شود. به هنگام تخم ریزی اول لوله تخم ماهی ماده که شکل لبه آن گرد و چاق است از زیر شکمش تقریبا به اندازه ۳ میلیمتر بیرون می آید و شروع می شود. همزمان لوله اسپرم نر که شکل لبه آن زوکی شکل است هم تقریبا به اندازه ۵/۱ میلیمتر خارج می شود.

ماهی ماده با لرزشهای مخصوصی به سطح سنگ نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از اول تا انتهای سنگ تخمها را بر روی آن می چیند و چون چسبنده هستند تخمها به سنگ چسبیده می شوند.

در این هنگام ماهی نر پشت سر ماهی ماده با حرکات و رقصهای شادی و لذت و با لرزشهای مخصوص روی تخمها اسپرم رها می کند. آنها با ابراز علاقه همراه با عشق لب های همدیگر را نوازش و بوسه می زنند. با این کار به یکدیگر اعلام رضایت می کنند و حدود دو ساعت با حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی خوشحالی می کنند.

در هنگام تخم ریزی حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید. اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد ممکن است بیرون بپرند و صدمه ببینند.

بعد از اتمام تخم ریزی و عشق بازی، ماهیان اسکار از خستگی شل و بی حال بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند. در این حالت سطح آب کف زده است و رنگ آب بر اثر تجزیه اسپرم نر شیری رنگ شده است که باید قسمتی از آب تعویض یا داخل آکواریوم را فیلتر بگذارید تا آب شفاف و زلال شود.

نگهداری از تخم ماهی اسکار: غذایی که ما لارورهای اسکار می خوریم

بعد از مرحله تخم ریزی کاری که باید انجام دهید نگهداری از تخم های ماهی اسکار است. برای اینکار حتما تخم ها را از مادر و پدرشان جدا کنید و آنها را طبق اصول و شرایطی که بهتان می گوییم  نگهداری کنید.

۱- حالت اول: از قبل آکواریومی را آماده کنید و ماهی های مولد شده را به آرامی منتقل کنید.

آکواریوم دیگری را از قبل آماده کنید. اگر تخم ها به خاطر حرکت ماهی ها به اطراف آکواریوم پاشیده شده است و امکان جابجایی تخم ها وجود ندارد، در اینصورت ماهی های مولد را از آنجا به آکواریومی که که از قبل آماده کرده اید به آرامی انتقال دهید.

۲-حالت دوم: سنگ تخمها را به آرامی به آکواریومی که شرایط مناسب دارد انتقال دهید.

اگر تخم ها بصورت مرتب و منظم بر روی تخته سنگ چیده و چسبیده شده بودند. در این حالت تخم ماهی ها را به آکواریومی که از قبل آمده کرده اید منتقل کنید. در هر دو حالت هیچ تفاوتی وجود ندارد و شرایط نگهداری یکسان است.

بعد ار انجام مراحل بالا برای آکواریوم تخم ها حتما باید اکسیژن کافی قرار دهید، اگر آب تخم ها شیری رنگ است حداقل ۳ روز نیاز هست فیلتر در آکواریوم باشد تا آب را کاملا شفاف و روشن کند. می توانید در صورت تشخیص و نیاز مقداری از آب را با آب مناسب و آماده تعویض کنید.

برای جلوگیری از هجوم و حمله قارچها حتما به آب تخمها داروی متیلن آبی به مقدار ۱/۰% اضافه کنید که تخم ماهی فاسد نشوند. پس هر روز مقداری از  آب تعویض و مقداری داروی متیلن آبی تازه حل شده به آب تخمها اضافه کنید. این کار باعث می شود ماهی های زودتر از تخم بیرون بیایند و آب آکواریوم تمیز و سالم بماند.

توجه: سختی آب تخم ماهی حتما باید بین ۵ تا ۸ درجه HD باشد و در آکواریومی که آب شفاف، زلال و تمیز دارند نگهداری کنید.

در این شرایط معمولا پس از سه روز ماهی های نوزاد اسکار متولد می شوند و تخم آنها باز می شود. لاروها این ماهی های کوچک زیبا زمانی که از تخم بیرون می آیند مجهز به کیسه زرده هستند و تا ۴ روز نیازی به تغذیه ندارند.

از روز چهارم به بعد باید به اسکارها غذا بدهید. برای غذا دادن به لارورهای اسکار باید دقت و حوصله زیادی خرج دهید. بهترین غذا برای لاروهای تازه از تخم در آمده، نوزادان میگو است که باید از قبل آماده کرده باشید.

توجه: باید به لاروها به انازه کافی و مقدار کم غذا بدهید. اگر در آکواریوم لاروها اسکار مقدار زیادی از نوزادان میگو ریخته باشید، بعد از چند ساعت نوزادان میگو در آب شیرین تجزیه می شوند و آب را آلوده می کنند. آلودگی آب باعث کشته شدن لاروهای کوچک می شوند و تمام ماهی ها می میرند.

در این دوران باید به خوبی از بچه های اسکار مراقبت کنید هر هفته آنها را سایزبندی کنید و بچه ماهی های بزرگ و کوچک را از هم جدا کنید. اگر این کار را انجام ندهید بچه ماهی ها به سمت هم حمله کرده و همدیگر را می کشند.

بیماری ماهی اسکار: چه چیزی باعث بیماری ما می شود

ماهی ها هم مثل بقیه حیوانات مریض می شوند پس باید به هنگام مریض شدن مراقب آنها باشید. بیماری های ماهی اسکار شامل ۵ بیماری عمومی سوراخ در سر، ایک، دم خوره، بیرون زدگی چشم از حدقه Popeye، و نفخ است. در بین آنها بیماری ایک Ich، دم خوره و ورم معده شایع ترین بیماری اسکارها هستند.

اگر کیفیت آب پایین باشد و تعداد بسیار زیادی ماهی در یک آکواریوم کنار یکدیگر قرار بگیرند باعث بیماری آنها می شود. اگر به موقع ماهی های بیمار را تشخیص دهید و آنها را از بقیه ماهی ها جدا کنید سلامت و زنده ماندن بچه ماهی های اسکار به خطر نخواهد افتاد. در این صورت ماهی هایی سالم و شاداب خواهید داشت که با دیدنشان کلی لذت می برید و انرژی می گیرید.

سخن پایانی: ماهی های باهوش اسکار بازی و لانه سازی را خیلی دوست دارند. پس با لوازم تزئینی زیبا و سنگ ها آکواریوم و محل زندگی آنها را زیبا بسازید. آنها بسیار باهوش هستند و از آکواریوم با فضایی زیبا لذت می برند و دوست دارند به راحتی این طرف و آن طرف بروند و شادی کنند. در ضمن یادتون باشه ماهی های زینتی اسکار چون خلق خوی تهاجمی دارند به هیچ عنوان آنها را در کنار ماهیان صلح جو و آرام قرار ندهید.

در این مطلب کلی اطلاعات راجع به ماهی اسکار به دست آورید امیدواریم که براتون مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید حتما در بخش نظرات سایت با ما در میان بگذارید.

عباس حبیبی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X